top of page
yeme bozuklukları.jpg

Yeme Bozuklukları

Yeme bozuklukları, beden ağırlığı ile aşırı uğraş ve yeme davranışlarındaki değişikliklerle karakterize bozukluklardır. Genellikle ergenlikte başlayıp kronik olarak seyredebilen, sağlık için olumsuzluklara yol açabilen rahatsızlıklardır.

 

Farklı tip yeme bozuklukları vardır:

 

Anoreksiya Nervoza: Genellikle 12-18 yaşları arasında başlayan ve kilo alma korkusu nedeniyle bilinçli olarak aşırı zayıf kalma çabaları ile giden bir bozukluktur. Belirtilerin en sık ortaya çıkışı 10-20 yaşları arasındadır. İlk belirtiler yeme alışkanlıklarındaki değişikliklerdir. Örneğin, katı diyet yapma, kalabalıkta yemek yememe, özellikle karbonhidrat ve yağ içeren yiyecekleri tamamen kesme gibi.

 

Bozukluğun en tipik özelliği, kişinin zayıf olmasına rağmen kendisini şişman ya da şişmanlayacak gibi hissederek yemekten kaçınmasıdır. Kilo kaybının çok fazla olduğu durumda bile kişi daha çok kilo vermesi gerektiğine inanır. Kilo almaktan korkar ve yemeyerek ileri derecede zayıf kalmayı başarır. Ne kadar zayıf olursa olsun asla kendisini zayıf olarak algılamaz, hatta şişman olduğunu söyleyebilir.

 

Bulimiya Nervoza: Zaman zaman gelen aşırı yemek yeme, kilo alma ve bir yandan da kilo almayı durdurma amacıyla ortaya çıkan, çıkarma davranışlarıyla giden bir bozukluktur. Kişi, aşırı yeme atağı başlayınca bütün çabalarına ve üzüntüsüne rağmen yeme tutkusunu durduramaz. Kilo almayı önlemek için yediklerini kusar, iştah kesici veya idrar söktürücü ilaçlar kullanır. Çoğu zaman fazla kilolu değildir; kilo almaktan korkar. Beden ağırlığı, güzellik ve çirkinlikle aşırı uğraş vardır. Yeme tutkusu o kadar ağır basar ki bir yandan gizlice yerken, diğer yandan yediklerini çıkarır.

 

Tıkınıcarsına Yeme Bozukluğu: Bulimiya nervozadakine benzer şekilde tıkanırcasına yeme ataklarının olduğu, ancak ondan farklı olarak çıkarma davranışlarının görülmediği bozukluktur. Bu kişilerin çoğu normal kilodadır ve doktora başvurmazlar. Aşırı kilolu olanlar ise yardım arar ve şişmanlığa yönelik ameliyat olurlar.

 

Yeme bozukluğu olan ergenlerde ailenin de sürecin içinde olduğu terapiler etkilidir. Erişkinlerde ise yeme bozukluğu belirtilerinin sürmesine neden olan çarpıtılmış düşünceleri yeniden yapılandırmaya ve yeme düzeninin tekrardan sağlanmasına yönelik bilişsel davranışçı terapi oldukça faydalıdır.

Adres

İncirli Caddesi, No: 75, Daire: 11, Bakırköy, İstanbul

Telefon

(+90) 532 455 94 92

E-mail

bottom of page