top of page
panik atak.jpg

Panik Atak & Panik Bozukluk

Panik atak; aniden başlayan, hızla şiddetlenen, bir başlangıcı ve sonu olan yoğun korku ve sıkıntı nöbetidir. Panik atağın bir bozukluk haline gelmesi için kişinin beklenmeyen panik ataklar yaşaması ve başka panik ataklar yaşamakla ilgili beklenti anksiyetesi geliştirmiş olması gerekir.

Eğer panik ataklar geçiriyorsanız ve panik atak geçirmediğiniz ara dönemlerde “Ya atak geçirirsem”, “Ya ataklar sırasında kontrolümü yitirirsem, çıldırırsam, kalp krizi geçirirsem” gibi endişeler duyuyorsanız veya ataklar yüzünden yaşam stilinizi değiştirmişseniz, belli faaliyetlerden ya da yerlerden (örneğin seyahat etmekten, evde yalnız kalmaktan, araba kullanmaktan, kapalı yerlere girmekten) kaçınmalarınız başlamışsa, o zaman artık bu durum panik bozukluk olarak adlandırılan ruhsal bozukluk halini almış demektir.  

Panik atak esnasında aşağıdaki semptomlardan dördünün ya da daha fazlasının birden başlaması ve 10 dakika içerisinde yüksek düzeye ulaşması söz konusudur:

 1. Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsamada artma

 2. Terleme

 3. Titreme ya da sarsılma

 4. Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma hissi

 5. Soluğun kesilmesi

 6. Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi

 7. Bulantı ya da karın ağrısı

 8. Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma

 9. Derealizasyon ya da depersonalizasyon

 10. Kontrolünü yitireceği ya da çıldıracağı korkusu

 11. Ölüm korkusu

 12. Paresteziler (elde ve ayaklarda karıncalanma ya da duyumsuzluk)

 13. Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları

 

Panik atak belirtileri genellikle 10 dakika gibi bir süre içinde yoğunlaşarak doruk noktasına ulaşır, ardından genellikle yavaş yavaş azalır.

 

Panik atak pek çok ruhsal rahatsızlıkta veya doğal hayatın içindeki durumlarda hemen herkesin bazen nadir bazen de ara sıra yaşayabileceği olaylardır. Araştırmalara göre her 30 kişiden biri hayatının bir döneminde ciddi panik atak sorunu yaşamaktadır.

Patolojik panik ataklar genelde yirmili yaşlarda başlar. Panik ataklar başka semptomlar olmadan (panik bozukluk tanısı için değerlendirildiğinde) veya agorafobi, sosyal kaygı bozukluğu, özgül fobi, travma sonrası stres bozukluğu, duyugudurum bozuklukları ve psikotik bozukluklar gibi diğer farklı pek çok bozuklukla bağlantılı olarak, aynı zamanda, başka bir sağlık durumuna bağlı kaygı bozukluğunda ve maddenin/ilacın yol açtığı kaygı bozukluğunda da ortaya çıkabilir.

Panik bozukluğun tedavi edilmesinde bilişsel davranışçı terapinin diğer psikoterapi yöntemlerinden daha etkili olduğu bilinmektedir. Panik bozukluğun bilişsel davranışçı terapisinde, danışanın felaket düşünceleri ve bunu sürdüren kaçınma/güvenlik arama davranışları ele alınır. Panik bozukluğun bilişsel davranışçı terapisinde seans sayısı kişiden kişiye değişebilmekle birlikte ortalama 10-14 oturumdan oluşur. 

Adres

İncirli Caddesi, No: 75, Daire: 11, Bakırköy, İstanbul

Telefon

(+90) 532 455 94 92

E-mail

bottom of page